czwartek, 16 grudnia 2010

Zdjęcia panoramiczne Jaworzna

Tutaj możesz  zobaczyć panoramiczne zdjęcia Jaworzna .



Zabytki Jaworzna

Najciekawsze zabytki w Jaworznie

  • Kolegiata Św. Wojciecha i św. Katarzyny z XVI w.
 
  • Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 
  • Trójkątny Rynek Główny w Jaworznie


  • Budynek dawnej rzeźni z końca XVIII w.
  • Cmentarz pechnicki z XVIII w.

ImageShack, share photos, pictures, free image hosting, free video hosting, image hosting, video hosting, photo image hosting site, video hosting site 
  • Studnia w Jeleniu z XVII wieku
ImageShack, share photos, pictures, free image hosting, free video hosting, image hosting, video hosting, photo image hosting site, video hosting site
  • Pałac jaworznicki pochodzący z XIX wieku
  • Cmentarz Żydowski

  • Budynek dawnej synagogi
  • Kapliczki i krzyże przydrożne z XIX w.
 ImageShack, share photos, pictures, free image hosting, free video hosting, image hosting, video hosting, photo image hosting site, video hosting site
  • Pozostałości po Centralnym Obozie Pracy
  • Zabudowa dawnej Huty Szkła Jaworzno - Dąbrowa Narodowa z XX w.
  • Budynek dworca PKP

piątek, 10 grudnia 2010

Film

Koparki Jaworzno




Jaworzno-Szczakowa (koparki)

Kamieniołom dolomitowy bardzo ciekawy , z zalanymi dwoma koparkami, domkami strzałowymi, połówką poloneza "Caro", samochodem BMW oraz pięknymi pionowymi ścianami (zobacz zdjęcia Jaworzno 2003).
Większość "znalezisk" jest obojkowana, wszystkie są oporęczowane pod wodą. Zaplecze umożliwia rozbicie namiotu, są toalety, miejsce do suszenia sprzętu nurkowego, ławki, gumy do rozbierania się. Oczywiście nie jest to za darmo ceny nurkowań, pobytu znajdziecie na : http://www.orka-bielsko.com.pl. Miejsce godne polecenia. Widoczność bardzo różna, ogólnie bardzo dobra ale w miejscach o największym nasileniu ruchu 1-2m.


Mapa


Wyświetl większą mapę


Dzielnice Jaworzna

piątek, 19 listopada 2010

Środowisko przyrodnicze miasta


Jaworzno położone jest na terenie Wyżyny Śląskiej i zajmuje powierzchnię 152,7 km2. Regiony geomorfologiczne, w obrębie których leży Jaworzno to Kotlina Biskupiego Boru (w uproszczeniu Dolina Koziego Brodu) na północnym wschodzie, Kotlina Mysłowicka na zachodzie, Zrębowe Pagóry Imielińskie w okolicach Jelenia, Rów Chrzanowski na południu w okolicach Dębu oraz Niecka Wilkoszyńska z częścią centralną i południowo - wschodnią miasta. Cechą charakterystyczną jest usytuowanie miasta w widłach rzeki Białej Przemszy i Przemszy.
Kozi BródNajwyżej położonym punktem jest Góra Przygoń (354,7 m npm), najniżej miejsce w dolinie Przemszy (230 m npm).

Wielowiekowa działalność przemysłowa związana z występowaniem na terenie Jaworzna złóż węgla kamiennego, ród cynku i ołowiu, piasku, wapienia i dolomitu ukształtowała w znaczący sposób krajobraz miasta. Wśród pagórów, garbów, nadrzecznych równin, którymi charakteryzuje się krajobraz Jaworzna pojawiły się wyrobiska po eksploatacji surowców mineralnych, hałdy odpadów pogórniczych i elektrownianych, miejscami w związku z działalnością górniczą zjawiska związane z osiadaniem gruntów. Dziś odkrywki po eksploatacji ród metali, wapienia i dolomitu stały się siedliskami niezwykle cennej roślinności. W zalanych zapadliskach pogórniczych powstały niezwykle bogate biotopy, które zasiedliły rośliny i zwierzęta dotychczas niespotykane na tych terenach. Wyeksploatowane wyrobiska popiaskowe są na bieżąco zalesiane. Ze składowiskami odpadów pogórniczych i elektrownianych zlokalizowanych w środkowej i północno – zachodniej części miasta w większości przypadków, przy pomocy człowieka przyroda również poradziła sobie świetnie - dzisiaj o ich istnieniu świadczy tylko nieco słabszy rozwój roślinności oraz zapisy na starych mapach. Aktualnie eksploatowane są jedynie złoża węgla kamiennego i piasku.
Park ChrząstówkaDawniej naturalną roślinność części zachodniej, północnej i północno - wschodniej Jaworzna tworzyły zbiorowiska leśne, gdzie na ubogich, piaszczystych glebach bielicowych szumiał bór sosnowy. Część centralną zajmowały buczyny porastające żyzne siedliska na glebach brunatnych. Wschód i południe miasta to tereny borów mieszanych z sosną i dębem, grądy z lipą drobnolistną, dębem i grabem. Wzdłuż cieków wodnych funkcjonowały siedliska lasów łęgowych. Procesy przeobrażenia krajobrazu związane były z działalnością osiedleńczą i rolniczą a następnie przemysłową. Obecnie siedliska buczyny i grądy są całkowicie odlesione. Zajmują je pola uprawne, łąki nieużytki i zabudowa miejska. Pomimo wielu zmian, jakie dokonały się w szacie roślinnej miasta, ponad 30% jego powierzchni stanowią lasy, prawie 30 % użytki rolne, pozostałą stanowią tereny miejsko-przemysłowe.

Flaga Jaworzna

Flaga
Flaga Miasta ma kształt prostokąta w kolorze biało-zielonym w układzie poziomym. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.

Herb Jaworzna

Historia herbu
Legenda głosi, że ponoć sam król Kazimierz Wielki , udający się do Krakowa, zatrzymał się w miejscu dzisiaj zwanym Pańska Góra, gdzie drwale ścinali jawor. Na pytanie co robią, drwale odpowiedzieli: "jawor se zno lo tyk, co srybra sukajom". Od tych słów powstała nazwa miasta: Jaworzno.

Opis herbu
W polu o kształcie dużej litery „U” zamkniętej od góry kreską, znajduje się wizerunek drzewa liściastego (klonu), z rozłożystą koroną, przy którym stoją naprzeciwko siebie dwaj drwale trzymający siekiery oparte o jego pień.
Tło herbu jest białe, całe drzewo w kolorze zielonym, podłoże drzewa, na którym stoją drwale jest także zielone. Drwale ubrani są w płaszcze w kolorze srebrnopopielatym, buty z cholewami, brązowe, przy czym drwal stojący z lewej strony drzewa ma głowę odkrytą, zaś stojący z prawej strony ma na głowie czapkę rogatywkę w kolorze płaszcza.